lt
en
Naujienos

Priėmimas į globos namus dabar bus palankus ir ŽIV užsikrėtusiems žmonėms

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis patikslino priėmimo į socialinės globos įstaigas taisykles. Jis pašalino spragą, dėl kurios kai kurie globos namai atsisakydavo priimti ŽIV infekuotus ar AIDS sergančius asmenis. Šį pakeitimą lėmė lygių galimybių kontrolierę pavadavusio pareigūno sprendimas dėl diskriminacijos vienoje globos institucijoje.

Pernai rudenį į tarnybą kreipėsi asmuo, kuriam globos namai atsisakė teikti paslaugas motyvuodami įtvirtinta įstaigos nuostata nepriimti ŽIV infekuotų žmonių. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad toks apribojimas yra nepagrįstas ir  kreiptasi į ministeriją bei globos namus siūlant pakeisti esamą tvarką.

Žmonių priėmimo ir apgyvendinimo globos įstaigose sąlygas reglamentuoja Socialinės globos normų aprašas, kurį įsakymu tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras. Iki šių metų kovo jame buvo numatyta, kad žmonės, sergantys ūmiomis infekcinėmis arba kitomis pavojingomis užkrečiamomis ligomis bei ūmia psichoze, į įstaigas nepriimami.

„Tokia formuluotė įstaigoms leisdavo laisvai interpretuoti, ką galima laikyti „kitomis pavojingomis“ ligomis taip stigmatizuojant žmones, infekuotus ŽIV ar sergantiems AIDS, kurie, nesant ūmioms formoms, aplinkiniams paprastai nekelia jokio pavojaus“, – sako skundą tyrusi Teisės skyriaus vyresnioji patarėja Audronė Daukšaitė-Timpė.

Dabar ši Aprašo nuostata skamba taip: „Į socialinės globos įstaigą nepriimami asmenys, kurie apgyvendinimo metu serga ūmiomis infekcinėmis ligomis arba jiems diagnozuota ūmi psichozė.“ A. Daukšaitės-Timpės teigimu, taip užkertamas kelias nepagrįstų bei diskriminacinių taisyklių pateisinimui.

Apie skundo tyrimą plačiau galite perskaityti ČIA