lt
en
Naujienos

Gyventojo su negalia skundas atvėrė parkavimo vietų įsigijimo spragas

Lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė kreipėsi į Aplinkos ministeriją dėl sisteminių trūkumų, žmonėms su negalia trukdančių realiai naudotis automobilių stovėjimo aikštelėmis. Atlikusi tyrimą, kontrolierė išsiaiškino, kad pabaigus gyvenamųjų daugiabučių statybas privalu dalį parkavimo vietų skirti neįgaliesiems, tačiau šias vietas išparduodant tokio reikalavimo nebelieka.

Rudenį į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi pareiškėjas, judantis neįgaliojo vežimėliu. Viename sostinės rajonų jis įsigijo butą, tačiau šalia gyvenamojo namo nėra nei vienos jam prieinamos automobilio stovėjimo aikštelės. Yra išlikę ženklai, kad pabaigus statybas parkavimo vietos buvo įrengtos, tačiau jos išparduotos negalios neturintiems gyventojams.

Pagal statybų reglamentą, reguliuojantį statybų užbaigimo procesą, aikštelių statytojai / savininkai yra įpareigoti įrengti proporcingą kiekį žmonėms su negalia prieinamų automobilių statymo vietų. Tačiau šiame dokumente nėra prievolės jų išlaikyti per visą objekto eksploatavimo laikotarpį. Taip pat nėra nuostatos, užtikrinančios, kad šiomis vietomis realiai galėtų naudotis gyventojai su negalia.

Pareiškėjas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę prašydamas skirti jam tinkamą parkavimo vietą. Kadangi automobilių stovėjimo aikštelė prie namo yra privati valda, savivaldybės atstovai pasiūlė parkavimo vietą įrengti gatvėje. Siūloma vieta yra per toli nuo namo ir nesaugi vairuotojui su negalia. Be to, pakeliui yra kalnas.

A. Skardžiuvienė pažymi, kad esama situacija primena akligatvį – nėra subjekto, kuriam būtų galima taikyti sankcijas dėl Lygių galimybių įstatymo pažeidimo. Šis įstatymas numato, jog paslaugų teikėjai privalo paslaugas teikti visiems vienodomis sąlygomis nepriklausomai nuo asmens turimos negalios.

„Gruodžio 3-iąją minint Tarptautinę žmonių su negalia dieną, norėčiau palinkėti, kad apsaugos nuo diskriminacijos sistema Lietuvoje ilgainiui pasiektų aukščiausius tarptautinius standartus. Svarbu ne tik visuomenės sąmoningumas, bet ir tinkama teisinė bazė, užtikrinanti, kad į žmonių su negalia interesus būtų atsižvelgiama visur ir visada“, – sako lygių galimybių kontrolierė.

A. Skardžiuvienė Aplinkos ministerijai siūlo inicijuoti darbo grupę, kuri parengtų teisės aktų pakeitimus, žmonėms su negalia garantuojančius teisę realiai naudotis automobilių stovėjimo aikštelėmis gyvenamuosiuose rajonuose.