Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai. Martyno Ambrazo nuotr.
Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai. Martyno Ambrazo nuotr.
2022 balandžio 26 d.
Laimėtojams įteikti Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai

Balandžio 26 d. iškilmingoje ceremonijoje Valdovų rūmuose išdalyti Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai. Svarbiausiais žmogaus teisių apdovanojimai Lietuvoje teikiami už nuopelnus lyčių lygybės, tautų dialogo, LGBTI+ lygiateisiškumo, amžiaus, negalios, religijų ir įsitikinimų, metų proveržio bei pagarbos žmogui srityse. Dėl pandemijos pernai renginys nevyko, todėl šiemet asmenys, organizacijos ir iniciatyvos pagerbti už praėjusių dvejų metų nuopelnus.

Laureatams atiteko menininkės Ievos Paltanavičiūtės sukurtos statulėlės bei generalinio rėmėjo „Swedbank“ įsteigti piniginiai prizai.

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė dėkoja visiems, kurių darbai yra svarbių pokyčių dalis: „Šie apdovanojimai – ne tik šventė, bet ir praėjusių dvejų metų veidrodis, atspindintis iššūkius, su kuriais teko susidurti žmogaus teisių lauke. Nominacijose išskirtos iniciatyvos įrodo, kad mūsų visuomenė kūrė ir tęsė ilgalaikes iniciatyvas, ieškojo naujų būdų siekiant įstatyminių pokyčių, gerinant žmogaus teisių užtikrinimą bei skubiai reagavo į iškilusias krizes – nuo pandemijos iki migrantų situacijos Baltarusijos pasienyje. Įkvepia tai, kad kai kurie jų tęsia savo darbus ir toliau, teikdami pagalbą nuo karo bėgantiems žmonėms iš Ukrainos“.

Rasa Račienė taria padėkos žodį.

METŲ PROVERŽIO APDOVANOJIMAS įteiktas Rasai Račienei. „Mamos už LGBTQ+ vaikus“ narė apdovanota už nutrauktą tylą ir pagalbą tėvams, auginantiems LGBTQ+ vaikus, inicijuojant LGBTQ+ bendruomenę palaikyti kviečiantį laišką ir susitikimą su Prezidentu Gitanu Nausėda. Rasai Račienei taip pat atiteko ir VAIVORYKŠTĖS APDOVANOJIMAS.

Rugilė Butkevičiūtė taria padėkos žodį

LYČIŲ LYGYBĖS APDOVANOJIMAS atiteko lyčių lygybės ekspertei Rugilei Butkevičiūtei. Ji apdovanota už smurto jaunimo romantiniuose santykiuose problemos analizę ir priemones jai spręsti.

Moytojai pabėgėliams iniciatyvos autorius taria padėkos žodį.

TAUTŲ DIALOGO APDOVANOJIMĄ gavo iniciatyva „Mokytojai pabėgėliams“. Mokytojus savanorius subūrę iniciatyvos autoriai pagerbti už prieglobsčio prašytojų stovyklose gyvenančių vaikų švietimą ir emocinį palaikymą.

Gedimino legionas atsiima apdovanojimą

APDOVANOJIMAS „GERIAUSIAS AMŽIUS – MANO AMŽIUS“ įteiktas projekto „Gedimino legionas“ organizatoriams. Iniciatyvos autoriams apdovanojimas skirtas už susitelkimą koronaviruso pandemijos metu ir pagalbą vyresnio amžiaus vilniečiams.

Jurgita Kuprytė

ĮVEIKTOS KLIŪTIES APDOVANOJIMAS atiteko socialinei įdarbinimo agentūrai „SOPA“, už žmonių su negalia įvaizdžio darbo rinkoje keitimą padedant jiems įsidarbinti.

Lietuvos Caritas vadovė

RELIGIJŲ IR ĮSITIKINIMŲ ĮVAIROVĖS APDOVANOJIMĄ gavo Lietuvos Caritas. Organizacija apdovanota už įvairialypę pagalbą pabėgėliams ir migrantams nepaisant jų išpažįstamos religijos.

Stiprūs kartu atstovė

PAGARBOS ŽMOGUI APDOVANOJIMAS įteiktas iniciatyvos „Stiprūs kartu“ autoriams, kurie suvienijo savanorius, norinčius padėti žmonėms koronaviruso pandemijos akivaizdoje.

Nacionalinių lygybės ir įvairovės apdovanojimų, kuriuos organizuoja Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kartu su nacionaline LGBT* teisių organizacija „LGL“, Lietuvos negalios organizacijų forumu ir Moterų informacijos centru, laureatai išrenkami sudėjus visuomenės bei ekspertų komisijos balsus.

Lietuvos negalios organizacijų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė teigia, kad peržvelgus nominantų sąrašą neįmanoma nepastebėti, jog mūsų pilietinė visuomenė stiprėja akyse: „Būtent iš jos kyla iniciatyvos, kurios greitai ir lanksčiai reaguoja į krizes – pandemiją, pabėgėlių srautus iš Baltarusijos, nuo karo Ukrainoje bėgančius žmones. Taip pat užčiuopia ir pasiūlo inovatyvius sprendimus ilgalaikėms problemoms. Svarbu juos pastebėti ir pasveikinti – parodyti, jog mes matome jų pastangas ir tai, kad jos yra prasmingos bei reikalingos“.

„Šie apdovanojimai yra puikus pavyzdys, kaip įtraukias iniciatyvas galima paversti dar labiau matomomis ir kartu pagerbti jų kūrėjus. Labai sveikiname laimėtojus ir visus dalyvius, o kartu ir visuomenę, jog turime tokius įkvepiančius herojus, kurių darbai prisideda prie augančios ir stiprios visuomenės kūrimo. Esate pavyzdys kaip tikėjimas savo idėjomis ir gebėjimas suburti, žingsnis po žingsnio veda tvarių pokyčių link“, –  sako „Swedbank“ socialinių iniciatyvų vadovas Ernestas Ramonas.

Generalinis renginio rėmėjas „Swedbank“. Pagrindiniai rėmėjai: Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Britų taryba, UAB „Rimi Lietuva“, AB „Telia Lietuva“, UAB „Integre Trans“, Norvegijos Karalystės ambasada, Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų dvišalio bendradarbiavimo fondas, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje. Informaciniai partneriai: LRT ir žmogaus teisių portalas „Manoteises.lt“.

Martyno Ambrazo nuotraukos.

Nacionaliniai lygybės ir įvairovės apdovanojimai 2020–2021 yra organizuojami įgyvendinant projektą „#HATEFREE: stiprinant dvišalį Norvegijos ir Lietuvos bendradarbiavimą neapykantos kalbos prevencijos ir lygių galimybių sklaidos srityse“. Projektą finansuoja Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų dvišalio bendradarbiavimo fondas.