lt
en
Naujienos

Ieškote jaunos pardavėjos? Galimus darbuotojus diskriminuojate dvigubai

Visuomenės senėjimas ir vis akivaizdžiau pastebima asmenų diskriminacija dėl amžiaus – mūsų laikų paradoksas, atsispindintis ir jau keletą metų Tarnybos vykdomos kampanijos „Už kompetenciją“ kontekste. Pagal informaciją, kurią atsiunčia gyventojai, amžius, ypač vyresnis, yra antras pagal dažnumą pagrindas, dėl ko diskriminuojama darbo skelbimuose.

Priežastys – ne tik stereotipai  

Pageidavimas, kad kandidatas būtų konkretaus amžiaus, neretai yra susijęs su mąstymu, kad vyresni asmenys nemoka naudotis technologijomis. Beje, amžius dažnai nurodomas kartu su norima būsimo darbuotojo lytimi.

Kovo mėnesį lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė įspėjo vieną bendrovę, ieškojusią „vadybininkės-konsultantės“, pageidautina, 35–45 metų amžiaus merginos. Vyresnei  pareiškėjai telefonu buvo pareikšta, jog, kadangi darbe reikia naudotis kompiuteriu, ji yra per sena (apie tikruosius jos įgūdžius niekas neklausė).

„Šiuo atveju įmonės vadovybė atsiprašė, pažadėjo surengti darbuotojų mokymus apie lygias galimybes, teisinosi technine klaida ir skelbimą viešinusio darbuotojo aplaidumu. Džiaugiamės, kad sureaguota rimtai. Tačiau tokios istorijos dar kartą parodo, kad gerų norų nepakanka – privalu nuolat mąstyti, ar keliamos sąlygos yra teisėtos, ar jos neapriboja žmonių galimybių darbą rinktis pagal savo kompetenciją, įgūdžius ir patirtį“, – sako A. Skardžiuvienė. 

Kita įmonė ieškojo pardavėjos, ne vyresnės nei 24 metų amžiaus. Tiesa, buvo numatyta išimtis – vyresnis asmuo (pagal skelbimą, tik mergina) galėjo kandidatuoti, jei turi teisę gauti mokestines socialinio draudimo įmokų lengvatas. Taigi, samdyti jaunus žmones norima ne tik dėl stereotipinio požiūrio į vyresnius asmenis, tačiau ir siekiant mokėti mažesnius mokesčius. Tokia argumentacija nėra suderinama su Lygių galimybių įstatymu. Mokestinės nuolaidos negali būti pateisinama priežastimi diskriminuoti vyresnius kandidatus.

Bendradarbiauti, ne bausti

Jau šiemet lygių galimybių kontrolierė priėmė 27 sprendimus dėl diskriminacijos darbo skelbimuose: 20 tyrimų buvo nutraukti, nes apskųstieji noriai pakeitė diskriminacines nuostatas (beveik visi jie pirmenybę teikė dėl lyties).

„Dažnai skelbimų autoriai tiesiog nepagalvoja, kad jų darbuotojų paieška gali prieštarauti įstatymams. Stereotipai apie profesijas vis dar paplitę, kartais jie atkartojami net nesąmoningai, tad pirmiausia bendraujame su darbdaviais. Jie paprastai yra labai supratingi ir noriai ištaiso klaidas. Tyrimus dėl galimo lygių galimybių pažeidimo pradedame tik išskirtiniais atvejais, darbdaviams piktybiškai atsisakius vykdyti įstatymus“, – pasakoja lygių galimybių kontrolierė.

Įgyvendinant kampaniją „Už kompetenciją“ 2018 metais susiekta su 140 darbuotojų ieškojusių įmonių, vos dėl 3 iš jų veiksmų pradėti tyrimai dėl diskriminacijos.

Jau keletą metų vykdoma kampanija siekiama gerinti įsidarbinimo proceso kokybę. Jei viešojoje erdvėje pastebite darbo skelbimus, kuriuose teikiama pirmenybė dėl kandidatų lyties, amžiaus, negalios, tautybės ir kitų tapatybės bruožų, nedvejodami kreipkitės į Tarnybą. Institucijos specialistai susieks su darbdaviais ir paprašys skelbimų tekstą suformuoti tinkamai.

Atmintinę darbdaviams, kaip tinkamai rengti darbo skelbimus, rasite ČIA.